Subscribe to Our Newsletter

Success! Now Check Your Email

To complete Subscribe, click the confirmation link in your inbox. If it doesn't arrive within 3 minutes, check your spam folder.

Ok, Thanks

„Andke meile need kuradi patrioodid” - Ukraina vajab kohe õhutõrjet, ütleb minister

Ukraina välisminister Dmytro Kuleba ei hoia oma sõnu tagasi. Intervjuus POLITICO-le väljendas ta teravalt, millist abi tema riik praegu meeleheitlikult vajab, et tõrjuda Venemaa järjest tihenevaid raketirünnakuid. "Andke meile ometi need kuradi Patriotsid," nõudis ta, viidates Ameerika Ühendriikidest pärit Patriot maapealse õhutõrjesüsteemidele, mis on parimad vahendid ballistiliste rakettide

Steven Alber profile image
Autor Steven Alber
„Andke meile need kuradi patrioodid” - Ukraina vajab kohe õhutõrjet, ütleb minister
@TheStevenAlber “TransNarrative Artistry”

Ukraina välisminister Dmytro Kuleba ei hoia oma sõnu tagasi. Intervjuus POLITICO-le väljendas ta teravalt, millist abi tema riik praegu meeleheitlikult vajab, et tõrjuda Venemaa järjest tihenevaid raketirünnakuid. "Andke meile ometi need kuradi Patriotsid," nõudis ta, viidates Ameerika Ühendriikidest pärit Patriot maapealse õhutõrjesüsteemidele, mis on parimad vahendid ballistiliste rakettide vastu, mis on viimastel päevadel Ukrainat üha enam räsinud.

Kuleba sõnul oleks piisavate õhutõrjesüsteemide, eriti Patriotside, olemasolul võimalik kaitsta mitte ainult Ukraina rahva elusid, vaid ka hoida ära majanduse häving. Kiievis elavate inimeste jaoks on sellise kaitse vajadus ülearugi selge. Just tund aega enne Kuleba kohtumist POLITICO-ga esmaspäeval, keskpäeva paiku, tabas Ukraina pealinna Venemaa ballistiliste rakettide rünnak. Õhuhäirete sireenid kõlasid üle linna hetki enne, kui kostus paar valju plahvatust. Kuleba viibis sel ajal linna botaanikaaias, et filmida videot eelseisvaks reisiks.

Raketid küll tõrjuti Patrioti õhutõrjesüsteemidega, kuid langevad killud vigastasid siiski üheksat inimest, sealhulgas teismelist tüdrukut, ka piirkonnas, kus Kuleba filmis.

Välisministri nõudmine kõlab keerulisel hetkel Ukraina jaoks, mis üritab tõrjuda Vladimir Putini invasioonivägesid. Lääneriikide tugi, mis invasiooni alguses oli tugev, on viimastel kuudel nõrgenenud, suur osa USA uuest abipaketist on kongressi parteilõhede tõttu peatatud. Euroopa liitlased on vaevu suutnud täita lünka relvastuse ja rahalise toetuse osas, mida Kiiev nii hädasti vajab. Ukraina enesepreservatsiooni sõda on ohus. Venemaa teeb lahinguväljal edusamme ja Putin, kes on just saanud võidu moonutatud valimistel, kasutab iga võimalust rünnaku intensiivistamiseks.

Kuleba, kes on pikaaegne diplomaat ja endise Ukraina suursaadiku poeg, väljendas frustratsiooni Lääne toetuse viivituste ja sellega kaasnevate tingimuste üle. Eelmisel nädalal teatati, et USA on soovitanud Kiievil lõpetada rünnakud Venemaa energiainfrastruktuuri ja naftarajatiste vastu, kartes, et Ukraina droonirünnakud tõstavad ülemaailmseid energiahindu. Kuleba küsimusele, kas ta tunneb, et Lääneriigid tahavad, et Ukraina võitleks justkui ühe käega selja taha seotud, vastas ta: "Jah, seda ma tunnen."

Kuigi Kiiev on Lääne liitlaste toetuse eest tingimusteta tänulik, muretseb Kuleba, et liitlaste teod ei vasta alati nende sõnadele ja kuna sõda venib, naasevad nad "tavalise poliitika tegemise juurde". Ta kirjeldab nõiaringi, kus relvad viivitatakse, edasi lükatakse või tarnitakse ebapiisavas koguses, ja seejärel ütlevad liitlased, et Ukraina taandub, et Ukrainal on võimatu võita. Selline olukord sunnib liitlasi küsima, miks peaksid nad üldse pakkuma Ukrainale mängureegleid muutvaid relvi. "Aga poisid, kogu see teie enda maalitud reaalsuse pilt on tingitud ühest lihtsast asjaolust – et Ukraina sõduritel pole piisavalt relvi, sest te ei ole neid neile andnud," rõhutas Kuleba.

Kui Kulebalt küsiti USA presidendi Joe Bideni Ukrainale mõeldud 60 miljardi dollari suurusest abipaketist, mis on Capitol Hilli vabariiklaste tõttu juba kuid seisnud, oli tema vastus lühike. "Me tervitaksime otsust," ütles ta. Ukrainale on lubatud abi kättesaamist alates eelmise aasta oktoobrist. "Iga kord, kui kuulen uut tähtaega, ütlen lihtsalt, 'Jumal õnnistagu Ameerikat ja USA Kongressi'," lisas ta naeratades.

Mis puutub Saksamaasse, mis vaevleb pikalt otsuse üle, kas tarnida Ukrainale pikamaarakette Taurus, mis on samuti Kiievi soovinimekirjas oluline punkt, siis sellele küsimusele vastates ütles Kuleba: "Kuulge, mul on sellele küsimusele vastamisest tüdimus. Vabandust. Te võite mind tsiteerida, mul pole selle vastu midagi. Kuid iga kord, kui sellele küsimusele vastan, saan Berliinist ärritunud tagasisidet. Jätke see nende hooleks. Nad on ise selle olukorra tekitanud. Las nad leiavad sellest väljapääsu."

Prantsusmaa president Emmanuel Macron pääseb Kuleba kriitikast. Pärast kõhklevat algust on Macron hiljuti oma seisukohti karmistanud – vähemalt oma avalikes kommentaarides – rõhutades, et Euroopa ei tohi välistada maavägede saatmist Ukrainasse, kui see on vajalik Venemaa võidu ärahoidmiseks. "Olime rõõmsad, nähes president Macroni sellises suunas arenemas," ütles ta.

Kuigi Ukraina pole kunagi palunud "Euroopa võitlusvägede saapaid oma maale", peavad ELi liidrid harjuma mõttega, et "selline päev võib tulla". "Ma tean täiesti hästi, et eurooplased pole sõja mõttega harjunud," ütles ta. "Kuid see on hooletus, mida eurooplased lihtsalt ei saa endale lubada – ei enda ega oma laste jaoks," lisas ta süngelt. "Ukraina võib võita. Kuid kui Ukraina kaotab, siis Putin ei peatu."

Steven Alber profile image
Autor Steven Alber

Liitu uudiskirjaga

Ole osa kogukonnast, mis väärtustab tõde, teadmisi ja tulevikku vaatavat meediat!

Success! Now Check Your Email

To complete Subscribe, click the confirmation link in your inbox. If it doesn’t arrive within 3 minutes, check your spam folder.

Ok, Thanks

Read More