Avastamata planeet meie päikesesüsteemi äärealadel: teadlased leidsid uusi tõendeid
Teadlased teatasid hiljuti uutest tõenditest, mis viitavad peidetud planeedi olemasolule meie päikesesüsteemis. Astronoomid on juba aastaid vihjanud, et tavatu käitumine päikesesüsteemi serval on parimini seletatav seni avastamata planeediga. See selgitaks objektide orbiite, mis asuvad päikesest rohkem kui 250 korda kaugemal kui Maa. Konstantin Bogytin, astronoom, kes on aidanud populariseerida seda
Teadlased teatasid hiljuti uutest tõenditest, mis viitavad peidetud planeedi olemasolule meie päikesesüsteemis. Astronoomid on juba aastaid vihjanud, et tavatu käitumine päikesesüsteemi serval on parimini seletatav seni avastamata planeediga. See selgitaks objektide orbiite, mis asuvad päikesest rohkem kui 250 korda kaugemal kui Maa.
Konstantin Bogytin, astronoom, kes on aidanud populariseerida seda teooriat, teatab, et tema ja tema meeskond on leidnud veelgi rohkem tõendeid, mis viitavad selle planeedi olemasolule. Tema sõnul esindab uus uurimus "seni kõige tugevamat statistilist tõendit, et Planeet 9 on tõesti olemas."
Uuringus vaadeldi transneptuuni objekte ehk TNO-sid, mis asuvad päikesesüsteemi äärel, Neptuunist kaugemal. Varasemad uuringud on vältinud nende objektide analüüsimist nende orbiitide ebastabiilsuse tõttu, mida mõjutavad nende koostoimed Neptuuni orbiidiga. Kuid Bogytini meeskond otsustas neid objekte lähemalt uurida, et mõista nende liikumist.
Teadlased viisid läbi mitmeid simulatsioone, et mõista, kuidas erinevad tegurid, sealhulgas suured planeedid nagu Neptuun, "Linnutee tõusulaine" ja mööduvad tähed, mõjutavad nende objektide orbiite. Kõige veenvamaks selgituseks osutus mudel, mis sisaldas Planeet 9.
Kuigi on ka teisi selgitusi nende objektide käitumisele – sealhulgas ettepanek, et nende orbiiti võisid mõjutada teised nüüdseks kadunud planeedid – väidab Bogytini meeskond, et Planeet 9 teooria on endiselt kõige usutavam.
Parem arusaam Planeet 9 olemasolust või puudumisest saabub siis, kui käivitatakse Vera C. Rubini observatoorium Tšiilis. See võimaldab taevast skaneerides mõista nende kaugemate objektide käitumist. "See eelseisev uurimisfaas lubab anda kriitilisi teadmisi meie päikesesüsteemi välimiste piirkondade saladustest," kirjutab meeskond oma uurimistöös.
Uurimistöö, mis kannab pealkirja "Generation of Low-Inclination, Neptune-Crossing TNOs by Planet Nine“, on nüüd saadaval arXiv veebilehel.