Elu ja surma küsimus: Macron hoiatab, et Venemaa võit Ukrainas nulliks Euroopa usaldusväärsuse
Prantsusmaa president Emmanuel Macron hoiatas hiljutises avalduses, et Euroopa peab olema valmis vastama Venemaa võimalikule eskaleerumisele Ukrainas. Macroni sõnul kujutab president Vladimir Putini juhitud Venemaa endast vastast, mis ei peatuks Ukrainas, kui suudaks Kiievi vägesid konfliktis võita, mis on kestnud juba kaks aastat. Macroni kommentaarid tekitasid möödunud kuul poleemikat, kui
Prantsusmaa president Emmanuel Macron hoiatas hiljutises avalduses, et Euroopa peab olema valmis vastama Venemaa võimalikule eskaleerumisele Ukrainas. Macroni sõnul kujutab president Vladimir Putini juhitud Venemaa endast vastast, mis ei peatuks Ukrainas, kui suudaks Kiievi vägesid konfliktis võita, mis on kestnud juba kaks aastat.
Macroni kommentaarid tekitasid möödunud kuul poleemikat, kui ta märkis, et ei saa välistada maavägede saatmist Ukrainasse tulevikus. Selline seisukoht on pälvinud erinevaid reaktsioone: paljud liidrid on sellest distantseerunud, samas kui eriti Ida-Euroopa riigid on avaldanud toetust.
Prantsuse presidendi sõnul vähendaks Venemaa võit sõjas Euroopa usaldusväärsust nullini. Ta rõhutas, et toetus Ukrainale ei tähenda mitte rahu valimist, vaid lüüasaamise vältimist. Macroni peamine vastaspartei, paremäärmuslik Rahvusrinne Marine Le Peni juhtimisel, jäi parlamendis Ukrainaga sõlmitud julgeolekupakti hääletusel erapooletuks, samas kui vasakpoolne partei France Insoumise hääletas selle vastu.
Macroni sõnul oleks Euroopa nõrkus - otsustamatus vastata Venemaa tegevusele - juba kaotuse valimine. Ta rõhutas, et oluline on mitte tõmmata punaseid jooni, mis annaksid Kremlile nõrkuse märgi ja julgustaksid seda Ukraina invasiooniga jätkama. Samuti keeldus Macron andmast üksikasju selle kohta, milline võiks olla Prantsusmaa vägede paigutus Ukrainasse, märkides, et ei soovi Venemaale selles osas "nähtavust" pakkuda.
Macron kinnitas, et Prantsusmaa ei alusta kunagi agressiooni Venemaa vastu ja et Pariis ei ole Moskvaga sõjas, hoolimata asjaolust, et Venemaa on korraldanud agressiivseid rünnakuid Prantsusmaa huvide vastu nii riigis sees kui ka väljaspool.
Prantsuse president peab Kremlit vastaseks, kuid keeldub nimetamast Venemaad vaenlaseks. Ta märkis ka, et Putini ähvardused tuumarünnakute osas ei ole "asjakohased". Macron väljendas lootust, et ühel päeval on võimalik läbirääkida rahulepingut Venemaa presidendiga, olgu selleks siis kes tahes, esmakordselt väljendades võimalust, et Putin ei pruugi enam Venemaad juhtida.
Macron lükkas ümber väited, nagu oleks ta tühistanud planeeritud visiidi Ukrainasse julgeolekukaalutlustel, öeldes, et seda väidet levitas Venemaa ja sellele ei peaks uskuma.
See avaldus on märk Macroni pühendumusest toetada Ukrainat ning hoiatada Euroopat vajadusest olla valmis vastama mis tahes Venemaa poolsele eskaleerumisele, rõhutades samal ajal dialoogi ja rahu tähtsust.