Euroopa Liidu ja NATO liikmesriikide väidetav kaalutlus sõdurite saatmisest Ukrainasse
Mitmed Euroopa Liidu (EL) ja Põhja-Atlandi Lepingu Organisatsiooni (NATO) liikmesriigid kaaluvad väidetavalt sõdurite saatmist Ukrainasse kahepoolsete kokkulepete alusel, teatas Slovakkia peaminister Robert Fico esmaspäeval. Avaldus tehti enne ELi ja NATO riigijuhtide kohtumist Pariisis, kus arutati kollektiivset lääneriikide strateegiat Ukraina küsimuses. Fico viitas "piiratud dokumentidele", mis sisaldavad teemasid Pariisi
Mitmed Euroopa Liidu (EL) ja Põhja-Atlandi Lepingu Organisatsiooni (NATO) liikmesriigid kaaluvad väidetavalt sõdurite saatmist Ukrainasse kahepoolsete kokkulepete alusel, teatas Slovakkia peaminister Robert Fico esmaspäeval. Avaldus tehti enne ELi ja NATO riigijuhtide kohtumist Pariisis, kus arutati kollektiivset lääneriikide strateegiat Ukraina küsimuses. Fico viitas "piiratud dokumentidele", mis sisaldavad teemasid Pariisi aruteludeks ja mis tema sõnul "tekitavad kõhedust".
Fico sõnul viitavad need teemad sellele, et mitmed NATO ja ELi liikmesriigid kaaluvad vägede saatmist Ukrainasse kahepoolsel alusel, kuid ei täpsustanud, mis eesmärgil või mida need väed seal täpsemalt tegema hakkaksid. Slovakkia peaminister märkis, et Ukraina sõda ei ole läinud nii, nagu oodatud, ning väitis, et Pariisi kohtumine kinnitab lääne strateegia täielikku ebaõnnestumist Ukrainas, kuigi ta ei esitanud selle kohta üksikasju.
Fico sõnul ohustaks selline samm sõja eskaleerumist Ukrainas ja rõhutas, et Slovakkia ei osale sellistes plaanides. Venemaameelseks peetav Slovakkia liider on varem kritiseeritud oma Moskva-meelsete seisukohtade pärast, näiteks jaanuaris väitis ta, et ainus viis Ukraina sõda peatada on, kui Kiiev loobub mõnest oma territooriumist.
Tšehhi peaminister Petr Fiala, kes samuti osaleb Pariisi kohtumisel, lükkas Fico avalduse ümber, öeldes, et "Tšehhi Vabariik kindlasti ei valmistu saatma ühtegi sõdurit Ukrainasse, keegi ei pea selle pärast muretsema".
NATO ja ELi pressibürood ei ole Fico väidetele veel kommentaare andnud. NATO peasekretär Jens Stoltenberg on 14. veebruaril rõhutanud, et kuigi liitlased on Ukrainale saatnud miljardeid dollareid relvi ja laskemoona ning koolitavad Ukraina vägesid, ei soovi lääne sõjaline allianss otseselt konflikti Venemaaga, mis võiks kaasa tuua globaalse sõja.
Prantsusmaa president Emmanuel Macron on kutsunud Euroopa liidrid Elysée paleesse töökohtumisele, mida nõustati lühikese etteteatamisega seoses Venemaa agressiooni eskaleerumisega viimastel nädalatel. Umbes 20 Euroopa liidrit, sealhulgas Fico, kogunevad Pariisis, et saata Venemaa presidendile Vladimir Putinile sõnum Euroopa otsusekindlusest Ukrainas ja vastata Kremlis levitatavale narratiivile, et Venemaa on sõjas võidule määratud, mis nüüdseks on kestnud juba kolmandat aastat.
Kokkuvõttes tõstatab Slovakkia peaministri avaldus olulisi küsimusi seoses ELi ja NATO liikmesriikide võimaliku militaarse kaasalöömisega Ukrainas, kuid samas kajastab ka liitlaste seas valitsevat erimeelsust ja ettevaatlikkust otseste sõjaliste sekkumiste osas.