Subscribe to Our Newsletter

Success! Now Check Your Email

To complete Subscribe, click the confirmation link in your inbox. If it doesn't arrive within 3 minutes, check your spam folder.

Ok, Thanks

Hongkongi digitaaljüaani pilootprogramm: eesmärgid ja väljakutsed

Hongkong on käivitanud pilootprogrammi digitaalse jüaani ehk Hiina Rahvavabariigi keskpanga digitaalvaluuta (CBDC) jaoks, tehes sellest esmakordse juurutamise Mandri-Hiinast väljaspool. See märkimisväärne samm on osa laiemast initsiatiivist, mille eesmärk on laiendada jüaani kasutust ja tugevdada Hiina positsiooni globaalses finantssüsteemis. Hongkongi Rahapoliitika Ameti (HKMA) algatatud digitaaljüaani pilootprogramm võimaldab Hongkongi elanikel teostada tehinguid

Steven Alber profile image
Autor Steven Alber
Hongkongi digitaaljüaani pilootprogramm: eesmärgid ja väljakutsed
@TheStevenAlber “TransNarrative Artistry”

Hongkong on käivitanud pilootprogrammi digitaalse jüaani ehk Hiina Rahvavabariigi keskpanga digitaalvaluuta (CBDC) jaoks, tehes sellest esmakordse juurutamise Mandri-Hiinast väljaspool. See märkimisväärne samm on osa laiemast initsiatiivist, mille eesmärk on laiendada jüaani kasutust ja tugevdada Hiina positsiooni globaalses finantssüsteemis.

Hongkongi Rahapoliitika Ameti (HKMA) algatatud digitaaljüaani pilootprogramm võimaldab Hongkongi elanikel teostada tehinguid oma digitaaljüaani rahakottidest, mida saab laadida 17 jaepanga kaudu, kasutades Kiirete Maksete Süsteemi (FPS). FPS-i integreerimine CBDC-ga tähistab esmakordset sellist ühendust suure keskpanga kaudu.

Digitaalse Valuuta Instituut (DCI) hõlbustab FPS-i ja digitaalse jüaani vahelist koostalitlusvõime infrastruktuuri, eesmärgiga parandada piiriüleseid makseid, mis on üks G20 riikide tegevuskava peamisi eesmärke. Sarnaselt plokiahela protokollidele võimaldab digitaaljüaani pilootprogramm 24/7 makseid.

HKMA tegevjuht Eddie Yue sõnul lisandub e-CNY rakendusele ja rahakotile järk-järgult rohkem funktsioone, kuna HKMA ja PBoC teevad koostööd jaekaubanduse kaupmeeste laialdasema kasutuselevõtu soodustamiseks. Yue sõnas: "Laiendades e-CNY pilootprojekti Hongkongis ja kasutades FPS-i ööpäevaringset tööaega ja reaalajas ülekande eeliseid, saavad kasutajad nüüd oma e-CNY rahakotte igal ajal ja igal pool laadida, ilma et peaksid avama Mandri-Hiina pangakontot, hõlbustades sellega Hongkongi elanike kaupmeeste makseid Mandri-Hiinas."

Praegu vajavad Hongkongi elanikud e-CNY rahakoti loomiseks vaid oma mobiiltelefoni numbrit, mis võimaldab piiriüleseid makseid, kuid ei saa veel kasutada inimeselt inimesele tehtavateks tehinguteks. HKMA ja DCI jätkavad e-CNY rahakottide uuendamist "kõrgematele tasemetele" läbi tegeliku nime verifitseerimise, samas kui ettevõtete kasutusjuhtumid piiriüleses kaubanduse arveldustes hõlbustatakse tulevikus.

Kuigi CBDC-d lubavad suuremat finantsilist kaasatust, on mõned inimesed mures nende potentsiaalselt pealetükkiva iseloomu pärast. Näiteks Brasiilia keskpank avaldas 2023. aasta juulis oma CBDC piloodi lähtekoodi ja vaid nelja päevaga märgati järelevalve- ja kontrollimehhanisme, mis võimaldavad keskpangal külmutada või vähendada kasutajate vahendeid CBDC rahakottides.

Praegu töötab vähemalt 140 riiki üle maailma CBDC pilootprogrammide kallal, kusjuures Hiina digitaaljüaan on üks kõige arenenumaid. Hiina keskpank on püüdnud soodustada jüaani suuremat kasutamist, mida Hongkongis aktsepteeritakse laialdaselt, eriti turistipiirkondades. Siiski ei saa jüaani kasutada Hongkongis ühistranspordi eest tasumiseks, kus vahetuspunktid pakuvad tavaliselt halba vahetuskurssi Hongkongi dollarite vastu.

Digitaaljüaani pilootprogrammi kasutuselevõtt võib potentsiaalselt tugevdada jüaani kasutamist Hongkongis, kuna PBoC soovib samuti soodustada CBDC laiemat kaupmeeste vastuvõttu. Kuigi praegune süsteem on piiranud inimestevahelisi tehinguid, võib tulevikus toimuda märkimisväärseid edusamme, mis muudavad digitaalse jüaani laialdasemalt kasutatavaks ja funktsionaalsemaks vahendiks rahvusvahelistes jaemaksetes.

Digitaalsete jüaanide ja teiste CBDC-de levik toob kaasa olulisi muutusi globaalses finantssüsteemis. Mitmed prognoosid näitavad, et sularaha kasutamine võib järk-järgult väheneda või isegi täielikult kaduda järgmise kümnendi jooksul. Näiteks Capital Groupi raportis "The World in 2030" ennustatakse, et sularaha võib muutuda ohustatud liigiks, kuna digitaalsed maksed saavad normiks ja inimesed hakkavad sularaha kasutamist pidama haruldaseks ja vanamoodsaks.

Maailma Majandusfoorum märgib samuti, et sularaha kasutamine võib 2030. aastaks oluliselt väheneda, eriti arenenud riikides, kus digitaalsed maksed on juba praegu laialdaselt kasutusel. Tehnoloogia areng, sealhulgas mobiilimaksete ja digitaalsete rahakottide levik, kiirendab üleminekut sularahavabale ühiskonnale.

Sularaha kadumine võib suurendada finantsilise kaasatuse taset ja vähendada korruptsiooni ning altkäemaksude andmise võimalusi. Kuid see toob kaasa ka uusi väljakutseid, nagu privaatsuse ja turvalisuse küsimused. Prognooside kohaselt võib sularaha tulevikus täielikult kaduda, muutes digitaalsed valuutad ainsaks maksevahendiks.

Hongkongi digitaaljüaani pilootprogramm on oluline samm Hiina digitaalse valuuta arendamisel ja kasutuselevõtul väljaspool Mandri-Hiinat. Kuigi programm pakub palju võimalusi piiriüleste maksete ja finantssüsteemi uuenduste osas, on ees veel mitmeid väljakutseid, eriti inimestevaheliste tehingute funktsionaalsuse ja privaatsusprobleemide lahendamisel. Nende väljakutsetega tegelemine määrab suuresti ära digitaalse jüaani edasise edu ja mõju nii Hongkongis kui ka rahvusvahelisel tasandil. Lisaks tuleb arvestada sularaha võimalikku kadumist, mis muudab finantsmaailma põhjalikult.

Steven Alber profile image
Autor Steven Alber

Liitu uudiskirjaga

Ole osa kogukonnast, mis väärtustab tõde, teadmisi ja tulevikku vaatavat meediat!

Success! Now Check Your Email

To complete Subscribe, click the confirmation link in your inbox. If it doesn’t arrive within 3 minutes, check your spam folder.

Ok, Thanks

Read More