Kaja Kallas: NATO sõdurite väljaõpe Ukrainas on teadlik risk, mis ei too konflikti Venemaaga
Eesti peaminister Kaja Kallas kinnitas, et NATO liitlaste sõdurite väljaõpe Ukrainas ei kujuta endast ohtu sõja eskaleerumisele ega otsese konflikti puhkemisele Venemaaga. Kallas ütles Financial Timesile, et "on riike, kes juba koolitavad sõdureid kohapeal Ukrainas" ning nad teevad seda omaenda riskiga. Veebruari lõpus arutles Prantsuse president Emmanuel Macron
Eesti peaminister Kaja Kallas kinnitas, et NATO liitlaste sõdurite väljaõpe Ukrainas ei kujuta endast ohtu sõja eskaleerumisele ega otsese konflikti puhkemisele Venemaaga. Kallas ütles Financial Timesile, et "on riike, kes juba koolitavad sõdureid kohapeal Ukrainas" ning nad teevad seda omaenda riskiga.
Veebruari lõpus arutles Prantsuse president Emmanuel Macron NATO vägede saatmist Ukrainasse, rõhutades, et kuigi konsensust lahingurollide osas pole, tuleks hoida kõik toetusvõimalused avatuna. Kuigi paljud NATO liidrid pidasid otsese lahingusse sekkumise tõenäosust väikeseks, leidis idee mitte-lahinguüksuste saatmisest toetust mõnede liikmesriikide, nagu Poola ja Leedu, seas.
Poola välisminister Radosław Sikorski avaldas varem, et mõned NATO väed on juba Ukrainas ning NATO kohaloleku suurendamine Ukrainas pole mõeldamatu. Leedu peaminister Ingrida Šimonytė ütles, et Leedu parlament on heaks kiitnud väljaõppevägede saatmise Ukrainasse, oodates Kiievi taotlust. Samal ajal teatas Eesti riikliku julgeoleku nõunik Madis Roll, et valitsus arutab tõsiselt vägede saatmist Lääne-Ukrainasse mitte-lahinguülesanneteks.
Kallas: NATO artikkel 5 ei käivitu automaatselt
FT-le antud intervjuus väitis peaminister Kallas, et kui Vene väed ründavad mõnda väljaõppepersonali, ei käivitu automaatselt NATO artikkel 5 vastastikuse kaitse klausel. "Ma ei suuda ette kujutada, et kui keegi seal saab viga, siis need, kes on oma inimesed sinna saatnud, ütlevad: 'See on artikkel 5. Pommitame Venemaad.' Nii see ei toimi. See ei ole automaatne. Seega need hirmud ei ole hästi põhjendatud," ütles Kallas.
Eesti juht rõhutas, et vägede saatmine Ukraina sõdurite väljaõpetamiseks on teadlik risk. "Te teate, et riik on sõjas ja lähete riskitsooni. Seega võtate riski," ütles Kallas. Ta väitis, et Venemaa propaganda räägib pidevalt sõjast NATO-ga, nii et nad ei vaja vabandust rünnakuks. "Mida iganes me oma poolel teeme... Kui nad tahavad rünnata, siis nad ründavad."
Kallas rõhutas, et Ukraina vägede väljaõpe nende oma territooriumil, mitte mujal Euroopas, ei ole eskaleeriv. Kuna Ukraina võitleb suurema Venemaa sõjaväe vastu kaitseliinide säilitamise nimel, vajab Kiiev sadu tuhandeid sõdureid kiiresti värvata ja välja õpetada Ukrainas endas.
Eesti peaminister märkis, et Ukraina liitlastel puudub ühtne eesmärk: mõned püüavad lihtsalt vältida Ukraina kaotust, teised aga tahavad saavutada täieliku võidu. "Mõned ütlevad: 'Ukrainlased ei tohi kaotada.' Teised ütlevad: 'Me peame töötama Ukraina ja võidu nimel.' Ja see ei ole sama asi," ütles ta, toetades täieliku Ukraina võidu ja territoriaalse vabastamise eesmärki.
Vaata originaalartiklit siit: Estonian PM: NATO training Ukraine’s army inside Ukraine poses no risk of conflict with Russia