Kaja Kallase Bloomberg’i intervjuu: Kas esimene “linnuke” Telegrami keelustamise suunas Eestis?
Hiljutine Kaja Kallase intervjuu Bloombergile, kus ta rõhutas, et valeinformatsioon levib "avatult ja täiesti kontrollimata" Telegramis, on tekitanud küsimusi, kas see võib olla esimene märk või samm Telegrami keelustamiseks Eestis. Kallase kriitika on aga tekitanud muret nende seas, kes näevad Telegramis ülemaailmset vabamediumit, mis tagab sõnavabaduse ja demokraatia
Hiljutine Kaja Kallase intervjuu Bloombergile, kus ta rõhutas, et valeinformatsioon levib "avatult ja täiesti kontrollimata" Telegramis, on tekitanud küsimusi, kas see võib olla esimene märk või samm Telegrami keelustamiseks Eestis. Kallase kriitika on aga tekitanud muret nende seas, kes näevad Telegramis ülemaailmset vabamediumit, mis tagab sõnavabaduse ja demokraatia – väärtused, mida Euroopa on alati kõrgelt hinnanud.
Euroopa Liit on tuntud oma pühendumise poolest demokraatiale ja sõnavabadusele. Need põhimõtted on olnud Euroopa integratsiooni ja arengu nurgakivideks. Telegram, kui sõltumatu kommunikatsiooni platvorm, esindab neid väärtusi, pakkudes vaba ja reguleerimata ruumi, kus inimesed saavad väljendada oma arvamusi ja vahetada informatsiooni ülemaailmselt. Telegram ei allu ühegi valitsuse kontrollile, mis muudab selle eriliseks ja väärtuslikuks vahendiks demokraatia ja sõnavabaduse toetamisel.
Kaja Kallase väljaütlemised Telegrami kohta võivad näida kui samm tagasi Stalini-aegse repressiivse poliitika või Põhja-Korea stiilis totalitarismi suunas. Kui Euroopa riikide juhid, kes peaksid olema demokraatlike väärtuste kandjad, hakkavad toetama platvormide keelustamist või nende ranget reguleerimist, tekib küsimus, kas need meetmed on kooskõlas Euroopa põhimõtetega.
Eestis on juba ligipääs mitmetele meediumitele piiratud, mis on tekitanud muret sõnavabaduse piiramise osas. Kallase utoopiline väide, et Telegram on muutunud pro-Vene propaganda tööriistaks, võib olla osa laiemast narratiivist, mis püüab õigustada rangemaid meetmeid platvormi vastu Eestis. Sellised sammud õõnestavad üheselt demokraatia ja sõnavabaduse aluseid.
Sõnavabadus on demokraatia nurgakivi. Kui Euroopa Liidu juhid hakkavad piirama platvorme nagu Telegram, mis tagavad vaba ja avatud suhtluse, riskivad nad nende põhiväärtuste õõnestamisega. Telegrami keelustamine Eestis oleks pretsedent, mis võib viia veelgi rangemate meetmete kasutuselevõtuni teistes Euroopa riikides.
Kriitikud väidavad, et selline keelustamine ei ole mitte ainult ebademokraatlik, vaid ka ebaefektiivne. Valeinformatsiooni leviku peatamiseks on vaja tugevdada haridust ja meediakirjaoskust, mitte piirata kommunikatsiooniplatvorme. Pealegi, platvormide keelustamine ei kõrvalda probleemi, vaid pigem sunnib seda varju minema, muutes selle jälgimise ja kontrollimise keerulisemaks.
Kaja Kallase intervjuu Bloombergile tõstatab olulisi küsimusi sõnavabaduse ja demokraatia kohta Euroopas. Kuigi valeinformatsioon on tõsine probleem, tuleb seda lahendada viisil, mis ei kahjusta demokraatlikke väärtusi. Telegrami keelustamine Eestis võib näida lihtsa lahendusena, kuid see oleks samm tagasi repressiivsema ja vähem vaba ühiskonna suunas.
Loe rohkem Kaja Kallase intervjuust ja tema tähelepanekutest Telegrami kohta Bloombergis.