Kasside maailm: Kuidas tehisintellekt aitab kasside keelt mõista
Kasside maailm on täis saladusi ja peidetud tähendusi, eriti kui tegu on nende kommunikatsiooniga inimestega. Hiljutised teadusuuringud ja tehnoloogilised arengud on aga avanud ukse paremaks mõistmiseks sellest, kuidas meie neljajalgsed sõbrad meiega suhtlevad. Üks selline tehnoloogiline ime on MeowTalk - rakendus, mis lubab tõlkida kasside "kõnet" inimkeelde, kasutades
Kasside maailm on täis saladusi ja peidetud tähendusi, eriti kui tegu on nende kommunikatsiooniga inimestega. Hiljutised teadusuuringud ja tehnoloogilised arengud on aga avanud ukse paremaks mõistmiseks sellest, kuidas meie neljajalgsed sõbrad meiega suhtlevad. Üks selline tehnoloogiline ime on MeowTalk - rakendus, mis lubab tõlkida kasside "kõnet" inimkeelde, kasutades selleks tehisintellekti.
Kassidel on väidetavalt 276 erinevat näoilmet, mida nad kasutavad omavaheliseks suhtlemiseks, ning lisaks veel hulk helisid ja miimikaid, mida nad reserveerivad inimestega suhtlemiseks. Tavaliselt on inimestel keeruline mõista, mida kassid täpselt oma näoilmete ja häälega öelda tahavad, kuid tehisintellekt võib selles osas pakkuda lahendust.
MeowTalki rakendus põhineb algoritmidel, mis on välja töötatud Stavros Ntalampirase juhitud uuringute põhjal. Need algoritmid võimaldavad automaatselt eristada kasside mjäugamist kolmes erinevas olukorras: kui neid harjatakse, kui nad ootavad süüa või kui nad on üksinda tundmatus kohas. Rakendus analüüsib kasside helisid reaalajas ja omistab igale helile kindla "kavatsuse", näiteks "olen õnnelik", "puhkan", "jahtin" või "tahan paarituda". Seejärel tõlgitakse need kavatsused lihtsasse, arusaadavasse inglise keelde.
Tehisintellekti roll kasside käitumise mõistmisel ei piirdu ainult mjäugamisega. Uurijad on kasutanud tehisintellekti ka kasside näoilmete ja kehakeele analüüsimiseks, et paremini mõista nende emotsionaalseid seisundeid ja vajadusi. See suurendab oluliselt inimeste võimet mõista oma lemmikuid ja parandada nendevahelist sidet.
Kuigi MeowTalki rakendus on saanud positiivset tagasisidet ja on alla laaditud üle 5 miljoni korra, on oluline meeles pidada, et tehnoloogia ei ole veel täiuslik. Mõnikord võib rakendus eksida kasside "sõnumite" tõlgendamisel, pakkudes naljakaid või eksitavaid "tõlkeid". Sellegipoolest näitab MeowTalki edu, kui suur huvi inimestel on mõista oma kasside keelt ja tundeid.
See tehnoloogiline areng avab uusi uksi mitte ainult kasside ja nende omanike vaheliseks suhtluseks, vaid annab ka teadlastele väärtuslikku teavet kasside käitumise ja emotsioonide kohta. Tehisintellekti kasutamine lemmikloomadega suhtlemisel on alles algusfaasis, kuid juba on selge, et see võib märkimisväärselt parandada inimese ja looma vahelist mõistmist ja sidet.