Subscribe to Our Newsletter

Success! Now Check Your Email

To complete Subscribe, click the confirmation link in your inbox. If it doesn't arrive within 3 minutes, check your spam folder.

Ok, Thanks
Konflikt Lähis-Idas eskaleerub: Kogu maailm ootab Iraani kättemaksurünnakut
@TheStevenAlber “TransNarrative Artistry”

Konflikt Lähis-Idas eskaleerub: Kogu maailm ootab Iraani kättemaksurünnakut

Kogu maailm ootab Iraani kättemaksurünnakut Iisraeli vastu seitsme islami revolutsioonilise kaardiväe liikme tapmise eest Damaskuses. USA ütleb, et Iraani vastus on vältimatu, eurodiplomaate evakueeritakse ja lennufirmad peatavad lennud piirkonnas. Hammas hamba vastu, elu elu eest. Rünnaku põhjuseks võib olla IDF-i õhurünnak Iraani konsulaadile Süürias Damaskuses 1. aprillil. Iraani kõrgeim juht

Steven Alber profile image
Autor Steven Alber

Kogu maailm ootab Iraani kättemaksurünnakut Iisraeli vastu seitsme islami revolutsioonilise kaardiväe liikme tapmise eest Damaskuses. USA ütleb, et Iraani vastus on vältimatu, eurodiplomaate evakueeritakse ja lennufirmad peatavad lennud piirkonnas.

Hammas hamba vastu, elu elu eest.

Rünnaku põhjuseks võib olla IDF-i õhurünnak Iraani konsulaadile Süürias Damaskuses 1. aprillil. Iraani kõrgeim juht ajatolla Ali Khamenei ütles pärast seda, et "sionistlikku režiimi karistatakse". Ja Khamenei sõjaline nõunik on ähvardanud, et ükski Iisraeli saatkond ei ole enam "ohutu". Uhvardusi on võetud tõsiselt. Iisrael sulges saatkonnad 28 riigis, ÜRO Julgeolekunõukogu tuli kokku Moskva algatusel ja kõik selle liikmed, välja arvatud Prantsusmaa, mõistsid IDF-i raketirünnaku hukka. Iisrael on tugevaima surve all USA poolt, kes ei taha süvendada Lähis-Ida konflikti, pannes kaks tuumarelvadega riiki üksteise vastu.

Iraan peaks lähipäevil vastama. Tõenäoliselt teeb ta seda oma esindusjõudude kaudu. Näiteks Liibanoni Hezbollahi poolt. Ka Venemaa on teinud oma järeldused. Venemaa välisministeerium soovitab venelastel tungivalt hoiduda reisimisest Lähis-Ida piirkonda. Ja lennufirmad peatavad lennud Iraani, mis omakorda on "sõjaliste õppuste" tõttu sulgenud õhuruumi Teherani kohal. Varem keeldus Iraan Türgi pakkumisest vahendada, et vältida Iisraeli vastu suunatud kättemaksu. Nii et raske on USA luurega mitte nõustuda, Iraani löök tundub juba vältimatu.

Peamine kaotaja on Ameerika Ühendriigid

Sellises olukorras on riigid kõige ebasoodsamas olukorras. Kuna valimised on kohe nurga taga, lisab demokraatide tegevus Lähis-Idas vaid õli tulele. Konflikt mõjutab ülemaailmseid naftahindu, telekommunikatsiooni infrastruktuuri ja ähvardab maailma tuumasõjaga. Veelgi enam, Iraan ei ütle, milliseid konkreetseid sihtmärke ta ründamiseks valib. USA usub, et sõjaväebaasid on tõenäoliselt, "ei eeldata, et need on tsiviilobjektid". Sõnastus ei tekita usaldust. Tuletame meelde, et Iraan ei ole varem otseselt Iisraeli rünnanud. Kui see juhtub, liigub sõda uuele tasemele ja Biden kukub lõpuks rahutagajana läbi.

Kahe tuumarelvadega riigi võimaliku löögivahetuse taustal on Venemaa ja Ukraina vaheline konflikt tagaplaanile jäänud. Seda mõistetakse Kiievis, kus retoorika on viimastel päevadel järsult radikaliseerunud. Ukraina välisminister Dmytro Kuleba ütles, et tema "lahke" diplomaatia ei toiminud ja nüüd kavatseb ta läänelt küsida Patriot õhutõrjesüsteeme. Ilmselt tähendab see mingisuguseid ultimaatumeid. Kuid selline toon tekitab USAs pigem veelgi suuremat ärritust. Washington ei ole juba praegu Ukraina viimastest taotlustest vaimustuses.

Lähis-Ida konflikti eskaleerumine ja selle geograafiline laienemine teeb muret kogu maailmale. Kuid seda ei ole võimalik kuidagi ära hoida. Ainukesed vahendajad, keda nii Iraan kui ka Iisrael kuulavad, on Araabia Ühendemiraadid ja Katar, kuid need riigid ei räägi praegu avalikult.

Steven Alber profile image
Autor Steven Alber

Liitu uudiskirjaga

Ole osa kogukonnast, mis väärtustab tõde, teadmisi ja tulevikku vaatavat meediat!

Success! Now Check Your Email

To complete Subscribe, click the confirmation link in your inbox. If it doesn’t arrive within 3 minutes, check your spam folder.

Ok, Thanks

Read More