Kosmosest Kõmisev Oht: Venemaa Uus Relv Võib Pühkida Minema Meie Digitaalse Eluviisi
Kujutage ette: kõrgel kosmose sügavuses, kaugel meie igapäevaelu tuttavatest tegevustest, töötab Venemaa salaja ühe kõige ambitsioonikama projekti kallal, mis võib muuta satelliitide tulevikku - ja mitte heas mõttes. Allikad, kes on kursis USA luureandmetega, on avaldanud CNN-ile, et Venemaa arendab tuumarelva, mis võib kosmoses plahvatades tekitada tohutu energia laine. See
Kujutage ette: kõrgel kosmose sügavuses, kaugel meie igapäevaelu tuttavatest tegevustest, töötab Venemaa salaja ühe kõige ambitsioonikama projekti kallal, mis võib muuta satelliitide tulevikku - ja mitte heas mõttes. Allikad, kes on kursis USA luureandmetega, on avaldanud CNN-ile, et Venemaa arendab tuumarelva, mis võib kosmoses plahvatades tekitada tohutu energia laine. See ei ole lihtsalt mingi plahvatus. See on massiivne energia laine, mis võib hävitada satelliite, lõhkudes sellega meie võime suhelda mobiiltelefonidega, maksta arveid internetis ja palju muud.
Kujutage ette stsenaariumi, kus üks hetk on kõik korras ja järgmisel hetkel kaob äkitselt side, internet, maksesüsteemid - kõik, millele oleme nii harjunud toetuma. See on stsenaarium, mida Venemaa näib uurivat, arendades tuumapõhist EMP (elektromagnetilise impulsi) relva. EMP tekitab elektromagnetilise laine, mis võib läbida kosmost ja häirida või isegi hävitada Maa ümber tiirlevaid satelliite.
USA president Joe Biden on kinnitanud, et kuigi see relv on alles arendusjärgus ja pole veel orbiidil, kujutab selle kasutuselevõtt endast tõsist ohtu. See oleks pretsedenditu samm tuumarelvade ajaloos ja võiks põhjustada tohutuid häireid igapäevaelus viisidel, mida on raske ennustada.
Kuid see pole lihtsalt üks uus relv. See on relv, mis võib potentsiaalselt muuta kogu kosmosemaastikku, luues otsekui miinivälja, kus iga uus satelliit, mida püüame orbiidile saata, võib sattuda ohtu. Ja mis veel hullem, see võib mõjutada mitte ainult kommerts- ja valitsussatelliite madalal Maa orbiidil, vaid ka GPS-i ja tuumakäskude kontrollsatelliite kõrgematel orbiitidel.
See on mäng, kus panused on kõrgemad kui kunagi varem. Venemaa tegevus võib olla esimene selle laadi rikkumine 1967. aasta Kosmoselepingust, mis keelab massihävitusrelvade paigutamise kosmosesse. Ja kuigi Venemaa on viimasel ajal loobunud mitmest relvakontrollilepingust, tõstab see projekt uusi küsimusi rahvusvahelise kogukonna jaoks, kuidas toime tulla nii uudse ja destabiliseeriva tehnoloogiaga.
Vaatamata kõigele on oluline mõista, et kuigi oht on reaalne, rõhutas Biden, et Venemaa tegevus ei kujuta praegu tuumaohut ohtu Ameerika rahvale ega kellelegi mujal maailmas. Siiski, selle projektiga seotud arengud väärib meie tähelepanu, sest see võib määrata, kuidas me tulevikus kosmost kasutame ja kaitseme.