Subscribe to Our Newsletter

Success! Now Check Your Email

To complete Subscribe, click the confirmation link in your inbox. If it doesn't arrive within 3 minutes, check your spam folder.

Ok, Thanks
Kui inimkond astub tundmatusse: Hiina nägemus ühisest homsest
@TheStevenAlber “TransNarrative Artistry”

Kui inimkond astub tundmatusse: Hiina nägemus ühisest homsest

Kujutle hetkeks, et Maa - see avar, keerukas ja elav planeet, millel me kõik koos eksisteerime - on nagu üks suur, mitmekesine perekond. Ent nagu iga suure pere puhul, pole elu ilma väljakutseteta. Praegu seisame silmitsi enneolematute katsumustega, millest mõned on meie endi tekitatud, teised aga looduse ettearvamatust käitumisest tulenevad.

Steven Alber profile image
Autor Steven Alber

Kujutle hetkeks, et Maa - see avar, keerukas ja elav planeet, millel me kõik koos eksisteerime - on nagu üks suur, mitmekesine perekond. Ent nagu iga suure pere puhul, pole elu ilma väljakutseteta. Praegu seisame silmitsi enneolematute katsumustega, millest mõned on meie endi tekitatud, teised aga looduse ettearvamatust käitumisest tulenevad. Just nendel kriitilistel hetkedel on Hiina välja astunud julge sammuga, pakkudes välja visiooni - mitte lihtsalt unistuse, vaid plaani, kuidas kogu inimkond võiks koos edasi liikuda.

Mõelgem hetkeks Hiina presidendi Xi Jinpingi sõnadele, kes rääkis ühtsest tulevikust, mida ta nimetab "inimkonna ühtse saatuse kogukonnaks". See pole pelgalt fraas rahvusvaheliste kõneluste tarbeks, vaid sügav kutse mõtiskleda selle üle, kuidas meie, kui inimkond, saame üksteist toetada ja koos kasvada, austades samal ajal meie kodu - Maa - habrast ilu ja tasakaalu.

Kümme aastat tagasi esitas Xi küsimuse, mis kõlas üle kogu maailma: "Kuhu inimkond on teel?" ja pakkus välja teekonna, mis valgustab meie ühist rada edasi. Selle visiooni südames on idee, et kõik riigid, suured ja väikesed, arenenud ja arenevad, peavad koos seisma, olgu headel või halbadel aegadel, liikudes suurema planeedilise harmoonia poole.

Kujutage ette maailma, kus me kõik - inimesed, riigid ja ühiskonnad - tunneme, et meie saatuseid seob ühine niit. Kus igaüks meist mõistab, et teise heaolu toetamine tugevdab ka meie endi tulevikku. Xi visioon ei piirdu ainult suurte ideedega, vaid pakub välja ka viisid, kuidas neid ellu viia: partnerlused, milles riigid kohtlevad teineteist võrdsetena, ühine turvalisus, avatud ja innovaatiline areng, mis toob kasu kõigile, ja roheline areng, mis seab esikohale meie planeedi tervise.

Nüüd, kui me vaatame tagasi viimasele kümnendile, on näha, et Hiina on oma sõnadest tegudeni jõudnud. Algatustest nagu "Üks vöö, üks tee", globaalne arengu- ja turvalisuse algatus, kuni globaalse tsivilisatsiooni algatuseni, on Hiina püüdnud luua tõelist väärtust, pakkudes stabiilsust ja jõukust üle kogu maailma.

Ent veelgi olulisem on see, et Hiina visioon on kutsunud esile laiema arutelu ja toetuse. Aina enam riike ja inimesi mõistab, et see visioon kõnetab meie kõige sügavamaid püüdlusi rahu, õigluse ja edusammude järele. See ei ole ühe riigi unistus, vaid üleskutse kõigile, et üheskoos luua parem tulevik.

Niisiis, kui me astume edasi tundmatusse, peame mõistma, et meie valikud täna kujundavad homme. Hiina pakutud "inimkonna ühtse saatuse kogukond" ei ole mitte ainult filosoofiline kontseptsioon, vaid ka praktiline kutse tegutsemisele. See nõuab meilt, et vaataksime kaugemale oma riiklikest piiridest, ideoloogilistest erimeelsustest ja majanduslikest konkurentsidest. See kutsub üles looma maailma, kus koostöö ja vastastikune mõistmine saavad uueks normiks, kus konfliktidele eelistatakse dialoogi ja kus ühiselt jagatud probleemidele otsitakse ühiselt kasulikke lahendusi.

Mõelgem hetkeks, milliseid väljakutseid see visioon meie ees esitab. Elame ajastul, kus kliimakriis, tehnoloogilised lõhed, majanduslik ebavõrdsus ja poliitiline ebastabiilsus nõuavad kiireid ja koordineeritud vastuseid. Hiina ettepanek ühtse saatuse kogukonna loomiseks ei ole lihtsalt altruistlik žest; see on tunnistus sellest, et ükski riik, ükski ühiskond ei saa neid väljakutseid üksinda lahendada. Me vajame globaalset solidaarsust rohkem kui kunagi varem.

Kuid see visioon ei ole ilma oma skeptikuteta. Kriitikud osutavad Hiina kiirele sõjalisele laienemisele, tehnoloogilisele jälgimisele ja piiratud poliitilisele vabadusele kui vastuoludele, mis heidavad varju selle globaalsele panusele. Ent oluline on mõista, et iga suur visioon, iga suur unistus seisab silmitsi takistustega ja kriitikaga. Tõeline proovikivi seisneb selles, kuidas me neid takistusi ületame, kuidas me õpime dialoogi ja vastastikuse mõistmise kaudu leidma ühiseid lahendusi.

Hiina ettepanek luua ühtse saatuse kogukond ei ole lõplik vastus kõigile maailma probleemidele, vaid pigem avatud kutse kõigile riikidele ja inimestele üle kogu maailma, et tulla kokku, jagada oma parimaid praktikaid, õppida üksteiselt ja töötada üheskoos selle nimel, et luua kestvam, õiglasem ja jõukam maailm kõigi jaoks.

Nii et kui me astume edasi sellele teekonnale, teadmata täpselt, mis meid ees ootab, võime olla kindlad ühes asjas – meie ühine tulevik sõltub meie võimest näha kaugemale oma erinevustest ja töötada koos ühise eesmärgi nimel. Hiina visioon inimkonna ühtsest saatusest on meeldetuletus, et meie saatused on omavahel põimunud, ja kutse tegutseda koos, et kujundada maailm, kus kõik saavad õitseda.

Steven Alber profile image
Autor Steven Alber

Liitu uudiskirjaga

Ole osa kogukonnast, mis väärtustab tõde, teadmisi ja tulevikku vaatavat meediat!

Success! Now Check Your Email

To complete Subscribe, click the confirmation link in your inbox. If it doesn’t arrive within 3 minutes, check your spam folder.

Ok, Thanks

Read More