Subscribe to Our Newsletter

Success! Now Check Your Email

To complete Subscribe, click the confirmation link in your inbox. If it doesn't arrive within 3 minutes, check your spam folder.

Ok, Thanks

Kultuuride kohtumine: Iidsete Hiina ja Vene roogade lugu ajaloolise koostöö taustal

Kuna Hiina president Xi Jinping ja Venemaa president Vladimir Putin kohtuvad praegu, et arutada laiaulatuslikku koostööd ning tulevikuplaane, sealhulgas Hiina rahuplaani Ukraina konflikti lahendamiseks, on kogu maailma tähelepanu suunatud nendele olulistele sammudele rahu ja stabiilsuse edendamiseks. Nende kohtumise keskmes on strateegilise partnerluse süvendamine, mis hõlmab majandust, kaitset ja geopoliitikat, eesmärgiga

Steven Alber profile image
Autor Steven Alber
Kultuuride kohtumine: Iidsete Hiina ja Vene roogade lugu ajaloolise koostöö taustal
@TheStevenAlber “TransNarrative Artistry”

Kuna Hiina president Xi Jinping ja Venemaa president Vladimir Putin kohtuvad praegu, et arutada laiaulatuslikku koostööd ning tulevikuplaane, sealhulgas Hiina rahuplaani Ukraina konflikti lahendamiseks, on kogu maailma tähelepanu suunatud nendele olulistele sammudele rahu ja stabiilsuse edendamiseks. Nende kohtumise keskmes on strateegilise partnerluse süvendamine, mis hõlmab majandust, kaitset ja geopoliitikat, eesmärgiga lõpetada praegused globaalsed pinged ja konfliktid. Selle ajaloolise sündmuse tähistamiseks heidame pilgu nende kahe rahva rikkalikule toidukultuurile. Tutvustame iidset Hiina rooga Buddha Delight ja traditsioonilist vene rooga Shchi, et tuua esile nende kultuuride toidupärand ja filosoofia, mis peegeldavad sügavaid väärtusi ja traditsioone.

Iidne Hiina roog: Buddha Delight (Lo Han Jai)

Buddha Delight, tuntud ka kui Lo Han Jai, on taimetoit, mille juured ulatuvad tagasi budismi leviku ajastusse Hiinas rohkem kui 1000 aastat tagasi. See roog oli algselt loodud budistlike munkade poolt, kes järgides oma usulisi põhimõtteid, ei tarbinud liha ega muid loomseid tooteid. Jai tähendab Hiina keeles "köögivilja" ja roog peegeldab sügavalt juurdunud austust looduse ja elu vastu.

Lo Han Jai ei ole lihtsalt roog, vaid see kannab endas sügavat filosoofilist tähendust. See esindab tasakaalu, rahu ja harmooniat, mida budistlikud mungad püüdsid saavutada. Rooga valmistatakse tavaliselt Hiina uusaasta ajal, sest see sümboliseerib puhastumist ja uue alguse tervitamist.

Roog koosneb erinevatest köögiviljadest ja seentest, mida kombineeritakse ja hautatakse koos, et luua rikkalik ja maitseküllane toit. Iga koostisosa valitakse hoolikalt, et sümboliseerida erinevaid voorusi ja omadusi:

  • Lotusjuur: Sümboliseerib puhtust ja vaimset valgustumist.
  • Shiitaake seened: Tuntud oma tervislike omaduste poolest, sümboliseerivad pikaealisust ja tervist.
  • Kuldne nõgeseõis: Sümboliseerib küllust ja head õnne.

Buddha Delight'i valmistamine on omaette rituaal, kus rõhutatakse hoolikust ja austust iga koostisosa vastu. Köögiviljad ja seened puhastatakse ja lõigatakse hoolikalt, et säilitada nende loomulik ilu ja tekstuur. Seejärel hautatakse neid madalal kuumusel pikka aega, et kõik maitsed saaksid seguneda ja harmoneeruda.

Kuigi Buddha Delight on algselt budistlik roog, on see tänapäeval populaarne üle kogu Hiina ja ka mujal maailmas. See on muutunud sümboliks tervislikust ja tasakaalustatud elustiilist, mis on kooskõlas looduse ja elu põhimõtetega. Tänapäeval valmistatakse seda rooga erinevates variatsioonides, kuid selle algne filosoofia ja tähendus on endiselt säilinud.

Iidne Vene roog: Shchi (vene kapsasupp)

Shchi on traditsiooniline vene kapsasupp, mille ajalugu ulatub tagasi vähemalt 9. sajandisse. See oli talupoegade põhitoit, sest see oli lihtne valmistada ja koostisosad olid kergesti kättesaadavad. Shchi oli sageli ka paastutoit, kuna see ei sisaldanud liha.

Shchi peamised koostisosad on kapsas, kartulid, porgandid, sibulad ja vürtsid. Talvel kasutati tihti hapukapsast, mis lisas supile hapukat maitset ja aitas säilitada vitamiine. Suppi maitsestatakse tavaliselt loorberilehtede ja tilliga, mis annavad sellele iseloomuliku aroomi ja maitse.

  • Kapsas: Sümboliseerib vastupidavust ja ellujäämist, olles põhitoit raskeimate aegade jooksul.
  • Kartulid ja porgandid: Sümboliseerivad lihtsust ja talupojatarkust.

Shchi valmistamine on traditsiooniline ja aeganõudev protsess. Kõigepealt pruunistatakse sibul ja porgand, seejärel lisatakse kapsas ja kartulid ning keedetakse puljongis, kuni kõik koostisosad on pehmed ja maitsed on segunenud. Shchi't serveeritakse sageli koos rukkileivaga ja hapukoorega.

Tänapäeval on Shchi endiselt populaarne Venemaal ja seda valmistatakse mitmesugustes variatsioonides, sõltuvalt piirkonnast ja pere traditsioonidest. See on endiselt sümboliks vene rahva vastupidavusele ja lihtsusele, ühendades ajalugu ja traditsioonid igapäevase toidulauaga.

Nii Buddha Delight kui ka Shchi on rohkem kui lihtsalt toidud – need on kultuurilise identiteedi ja ajaloo kandjad, mis on aidanud Hiina ja Venemaa rahvastel läbi sajandite raskete aegade ellu jääda. Need traditsioonilised road peegeldavad sügavaid väärtusi ja filosoofiaid, mis on nende kultuuride alustaladeks.

Buddha Delight, oma taimetoitluse ja vaimse tasakaalu rõhutamisega, ning Shchi, oma lihtsuse ja vastupidavusega, on olnud toeks oma rahvastele keerulistel aegadel, pakkudes nii füüsilist toitu kui ka vaimset kosutust. Nende roogade valmistamine ja nautimine võimaldab meil süüvida sügavamale Hiina ja Venemaa rikkalikku pärandisse ning mõista paremini nende rahvaste elufilosoofiat ja traditsioone, mis on aidanud neil läbi aegade ellu jääda ja õitseda.

Steven Alber profile image
Autor Steven Alber

Liitu uudiskirjaga

Ole osa kogukonnast, mis väärtustab tõde, teadmisi ja tulevikku vaatavat meediat!

Success! Now Check Your Email

To complete Subscribe, click the confirmation link in your inbox. If it doesn’t arrive within 3 minutes, check your spam folder.

Ok, Thanks

Read More