Subscribe to Our Newsletter

Success! Now Check Your Email

To complete Subscribe, click the confirmation link in your inbox. If it doesn't arrive within 3 minutes, check your spam folder.

Ok, Thanks

Macroni strateegiline kuvand: Euroopa julgeolekupoliitika võimalik pöördepunkt

Prantsusmaa president Emmanuel Macron on asunud viimastel kuudel juhtima Euroopa poliitilist kurssi, pakkudes välja radikaalseid muutusi lääneriikide strateegias Ukraina sõja kontekstis. Tema ettepanekud, mille hulka kuulub strateegilise ebamäärasuse rakendamine Venemaa suhtes ja NATO riikide sõjaliste valikute laual hoidmine, on põhjustanud nii vastukaja kui ka vastuseisu liitlaste seas. Macroni strateegiline kuvand

Steven Alber profile image
Autor Steven Alber
Macroni strateegiline kuvand: Euroopa julgeolekupoliitika võimalik pöördepunkt
@TheStevenAlber “TransNarrative Artistry”

Prantsusmaa president Emmanuel Macron on asunud viimastel kuudel juhtima Euroopa poliitilist kurssi, pakkudes välja radikaalseid muutusi lääneriikide strateegias Ukraina sõja kontekstis. Tema ettepanekud, mille hulka kuulub strateegilise ebamäärasuse rakendamine Venemaa suhtes ja NATO riikide sõjaliste valikute laual hoidmine, on põhjustanud nii vastukaja kui ka vastuseisu liitlaste seas.

Macroni strateegiline kuvand Euroopas on kogemas metamorfoosi. Veel aasta tagasi rõhutas Prantsusmaa juht dialoogi olulisust Venemaaga, rõhutades, et Venemaad ei tohi alandada. Kuid sõja süvenedes on Macron hakanud piire nihutama, olles esirinnas nii Ukraina NATO-sse ja Euroopa Liitu kaasamise kui ka sõjalise abi suurendamise osas. Tema jõulised sõnavõtud ja tegutsemine on märk olulisest positsioonimuutusest, näidates Macroni soovi näha Euroopat globaalsel areenil iseseisvama ja otsustusvõimelisemana.

Vastuseis Macroni ettepanekutele on olnud märkimisväärne. Nii USA president Joe Biden kui ka Saksamaa kantsler Olaf Scholz on väljendanud muret strateegia muutumisega kaasneva eskalatsiooniriski pärast. Nende kahtlused kajastuvad ka laiemalt lääneriikide seas, kus on hirm, et Euroopa sõjalise autonoomia suurendamine võib põhjustada lõhesid transatlantilistes suhetes ja anda Venemaale täiendavaid diploomaatilisi võiduvõimalusi.

Sellegipoolest on Macroni ettepanek leidnud toetust ka Euroopa piiririikides, kellele Venemaa agressioon kujutab endast vahetut ohtu. Nii Poola kui ka Balti riigid on avaldanud toetust mõttele, et NATO riigid võiksid kaaluda sõjaliste valikute, sealhulgas vägede saatmise Ukrainasse. Need riigid rõhutavad, et strateegilise ebamäärasuse säilitamine võib olla efektiivne viis Venemaa ebaselguse olukorras hoidmiseks ja selle agressiooni tõkestamiseks.

Macroni väljapakutud julgeolekupoliitika muutuste taga peitub sügavam mure Euroopa tuleviku pärast maailmas, kus USA kohalolu ja toetus ei ole enam garanteeritud. Donald Trumpi võimalik naasmine USA presidendiks on vaid üks näide jõujoonte võimalikust ümberkujundamisest globaalsel areenil, mis võib Euroopat veelgi enam iseseisvuse poole tõugata.

Sõja kulgedes ja Euroopa silmitsi seistes oma julgeoleku uue reaalsusega on Macroni sammud ja ettepanekud märgilise tähendusega. Need ei pruugi küll lühiajaliselt kõikides ringkondades toetust leida, kuid kajastavad laiemat arutelu Euroopa strateegilise autonoomia ja julgeolekupoliitika tuleviku üle. Kui Euroopa juhid leiavad ühise keele ja suudavad oma erimeelsustest üle saada, võib Macroni algatus osutuda pöördepunktiks, mis tugevdab Euroopa positsiooni maailmapoliitikas ja julgeolekus.

Steven Alber profile image
Autor Steven Alber

Liitu uudiskirjaga

Ole osa kogukonnast, mis väärtustab tõde, teadmisi ja tulevikku vaatavat meediat!

Success! Now Check Your Email

To complete Subscribe, click the confirmation link in your inbox. If it doesn’t arrive within 3 minutes, check your spam folder.

Ok, Thanks

Read More