Mäng tulega: Macron ei välista Lääne vägede saatmist Ukrainasse
Prantsusmaa president Emmanuel Macron on avalikult arutanud Euroopa vägede saatmise võimalust Ukrainasse, et aidata Kiievi võitu Venemaa üle, mis võib tähendada märkimisväärset eskalatsiooni suurimas maasõjas Euroopas pärast Teist maailmasõda. Macroni kommentaarid, mis järgnesid Ukraina toetuseks korraldatud tippkohtumisele, põhjustasid Kremlis karmi reaktsiooni ja panid Euroopa liidrid oma sõnu tagasi võtma, samas
Prantsusmaa president Emmanuel Macron on avalikult arutanud Euroopa vägede saatmise võimalust Ukrainasse, et aidata Kiievi võitu Venemaa üle, mis võib tähendada märkimisväärset eskalatsiooni suurimas maasõjas Euroopas pärast Teist maailmasõda. Macroni kommentaarid, mis järgnesid Ukraina toetuseks korraldatud tippkohtumisele, põhjustasid Kremlis karmi reaktsiooni ja panid Euroopa liidrid oma sõnu tagasi võtma, samas kui NATO ametnik kinnitas CNN-ile, et alliansil ei ole plaane sõjajõude Ukrainasse paigutada.
Saksa kantsler Olaf Scholz, kes osales Pariisis toimunud kohtumisel, rõhutas, et kuigi arutelu oli viljakas, jõudsid osalejad üksmeelsele seisukohale vägede mitte saatmise kohta. Vaatamata sellele teatas Macron, et uus koalitsioon loodakse, et varustada Ukrainat kesk- ja pikamaarakettidega, rõhutades kriitilist momenti konfliktis ja vajadust algatuseks.
USA Kongressis vabariiklaste poolt viivitatud 60 miljardi dollari suurune toetus Ukrainale paneb Euroopale suurema vastutuse Ukraina relvastamisel, kui riik üritab tõrjuda Venemaa sõjalist taassündi. Ukraina sõdurid teatavad laskemoona nappusest, mis on lahinguväljal kalleid kaotusi toonud. Ukraina president Volodymyr Zelensky hoiatas hiljutises intervjuus CNN-ile, et kui Washington ei paku rohkem abi, võib surema saada „miljoneid“ inimesi.
Macroni väljaütlemised on tekitanud vastukaja erinevatelt Euroopa ametnikelt, sealhulgas Ukraina suurimatelt toetajatelt nagu Suurbritannia, Poola, Hispaania ja Itaalia, samuti Ungari ja Slovakkia ametnikelt, kelle liidreid on kritiseeritud kui Venemaa-meelseid. Vaatamata sellele, et mitmed riigid on väljendanud vastuseisu vägede saatmisele, on Macroni sõnul vaja olla alandlik ja tunnistada, et Lääne demokraatiad on alati olnud konfliktile reageerimisel kuus kuni kaheksa kuud hiljaks jäänud.
Selle sammu potentsiaalne mõju Euroopa julgeolekule on märkimisväärne. Macron on rõhutanud, et Venemaa tõenäoline laienemine Ukrainast kaugemale järgnevatel aastatel ohustab Euroopa kollektiivset turvalisust, nimetades seda „Euroopa sõjaks“. Ta on ka vihjanud oma varasema vastuseisu ületamisele relvade ostmisel väljastpoolt EL-i, et toetada nn „strateegilist autonoomiat“ – poliitikate kogumit, mille eesmärk on muuta Euroopa vähem sõltuvaks USA-st ja teistest rahvusvahelistest partneritest välis- ja kaitsepoliitika alal.
Prantsusmaa kaitseminister Sebastien Lecornu kinnitas, et „mitte midagi ei välistata“, kuid see ei tähenda nõrkust ega eskaleerumist. Samal ajal on USA välisministeerium ja Pentagon kinnitanud, et president Joe Biden on välistanud USA vägede saatmise võitlusse Ukrainasse, rõhutades iga riigi õigust oma huvide eest seista, kuid ka NATO peasekretäri välistust NATO vägede saatmise kohta Ukrainasse.
Macroni hiljutised sammud ja kommentaarid peegeldavad Euroopa valmisolekut ja otsustavust kaitsta oma julgeolekut ja toetada Ukrainat selle sõjas Venemaa vastu. Macroni algatus luua koalitsioon, mis varustaks Ukrainat kesk- ja pikamaarakettidega, näitab ühtlasi Euroopa pühendumust ja valmisolekut võtta kasutusele tugevamad meetmed Venemaa agressiooni vastu. See samm, kuigi vastuoluline, peegeldab Macroni ja teiste Euroopa liidrite arusaama sellest, et Venemaa võimalik võit Ukrainas kujutab endast otseselt ohtu Euroopa julgeolekule ja stabiilsusele.
Samas rõhutavad Macroni sõnad ja Euroopa reaktsioon laiemalt, et Euroopa riigid ja NATO jätkavad otsiva tasakaalu leidmist, kuidas toetada Ukrainat ilma konflikti otsesteks osalisteks muutumata. See tasakaalustatud lähenemine peegeldab ka püüdlusi säilitada dialoog ja diplomaatilised pingutused konflikti lahendamiseks, samas kui sõjaline toetus Ukrainale näitab valmisolekut seista vastu Venemaa agressioonile.
Macroni kommentaarid ja Euroopa vastus on ka tõstatanud küsimusi Euroopa julgeolekustrateegia ja -poliitika tuleviku kohta, eriti seoses strateegilise autonoomia ja Euroopa kaitsevõimekuse suurendamisega. Kuigi lühiajaliselt keskendutakse Ukraina toetamisele, on pikaajaline eesmärk suurendada Euroopa võimet kaitsta oma huve ja julgeolekut, vähendades samal ajal sõltuvust USA-st ja NATO-st.
Lõppkokkuvõttes kujutavad Macroni sõnad ja tegevused endast olulist hetke Euroopa julgeolekupoliitikas, kus Euroopa liidrid seisavad silmitsi keeruliste otsustega, kuidas reageerida Venemaa agressioonile, toetada Ukrainat ja säilitada Euroopa julgeolek. See peegeldab ka vajadust kohaneda muutuva julgeolekukeskkonnaga, kus traditsioonilised oletused ja strateegiad on proovile pandud ning nõutakse uusi lähenemisviise ja lahendusi.