Subscribe to Our Newsletter

Success! Now Check Your Email

To complete Subscribe, click the confirmation link in your inbox. If it doesn't arrive within 3 minutes, check your spam folder.

Ok, Thanks

New York Times: Iraan kasutas Iisraeli vastu suunatud rünnakutes kõrgtehnoogisi relvi

Laupäeva hilisõhtul alustas Iraan ulatuslikku rünnakut Iisraeli vastu, kasutades sadu droone ja rakette, mille hulgas olid seni nähtutest oluliselt arenenumad relvad. Võrreldes varasemate kuude jooksul Hamasilt ja teistelt liitlastelt saadud rünnakutega, on Iraani kasutatud relvad palju täpsemad ja suudavad läbida märkimisväärselt pikemaid vahemaid. Iisrael on varasemalt kogenud õhurünnakuid Hamasilt ja

Steven Alber profile image
Autor Steven Alber
New York Times: Iraan kasutas Iisraeli vastu suunatud rünnakutes kõrgtehnoogisi relvi
@TheStevenAlber “TransNarrative Artistry”

Laupäeva hilisõhtul alustas Iraan ulatuslikku rünnakut Iisraeli vastu, kasutades sadu droone ja rakette, mille hulgas olid seni nähtutest oluliselt arenenumad relvad. Võrreldes varasemate kuude jooksul Hamasilt ja teistelt liitlastelt saadud rünnakutega, on Iraani kasutatud relvad palju täpsemad ja suudavad läbida märkimisväärselt pikemaid vahemaid.

Iisrael on varasemalt kogenud õhurünnakuid Hamasilt ja Islamidžihaadilt, kelle relvastuses on olnud lühemate distantside jaoks mõeldud Grad-perekonna 122-millimeetrised raketid ning Süüria päritolu M-302 raketid, mille ulatus küündib umbes 160 kilomeetrini. Lisaks on Hamas kasutanud Iraanist pärit Fajr-5 rakette ning sarnaseid kohalikult toodetud variante, mille lennuulatus on ligikaudu 80 kilomeetrit.

Iraani poolt kasutatud relvadest mõned suudavad läbida üle 1900 kilomeetri, ja need on ka kiiremad kui varem kohatud relvad. Vaatamata suurele rünnakule suutis Iisrael teatada, et peaaegu kõik tulistatud rakettidest ja droonidest õnnestus tõrjuda, paljudel juhtudel USA abiga.

Rünnaku käigus lasti Iisraeli suunas 185 drooni, 36 tiibraketti ja 110 maapealset raketti. Enamus neist tulistati otse Iraanist, kuigi mõned saadeti teele ka Iraagist ja Jeemenist.

Iraan on viimastel aastakümnetel keskendunud oma sõjalises strateegias peamiselt heidutusele, arendades kaugmaarakette ja droone ning ehitades välja tugevat õhutõrjet. Tänu oma ulatuslikule ballistiliste rakettide ja droonide arsenali olemasolule on Iraan saanud tuntud relvaeksportijaks kogu Lähis-Ida regioonis.

Eelmisel aastal, pärast Hamas'i rünnakut, palus Iisrael USA-lt täiendavat täppisjuhitavat laskemoona oma sõjalennukitele ja rohkem tõrjerakette oma Raudkuppel õhutõrjesüsteemi jaoks, et suurendada oma kaitsevõimekust selliste täiustatud rünnakute vastu.

Ehkki Iisraeli kaitsevõime on kõrge, kujutavad Iraani rünnakud endast uut ja keerukat väljakutset, eriti seetõttu, et kasutatavad relvad on oluliselt täpsemad ja võimsamad kui varasemad Hamasilt ja teistelt rühmitustelt saadud rünnakud. Iisraeli Raudkuppel süsteem, mis on tuntud oma võime poolest tõrjuda lühimaarakette, seisab nüüd silmitsi uute väljakutsetega, kuna Iraani tiibraketid ja ballistilised raketid on disainitud läbima pikki distantse ja jõudma sihtmärkideni suurema täpsusega.

Rünnaku tõsidust näitab ka selle ulatus ja koordineeritus. Iisraeli sõjaväeametnikud märkisid, et rünnak oli ettevalmistatud ja läbimõeldud, kasutades täiustatud luureandmeid ja eesmärgipäraseid tehnoloogiaid. See toob esile kasvavad pinged piirkonnas ning Iraani püüdlused laiendada oma mõju ja näidata sõjalist võimekust kaugemal oma piiridest.

Samuti on oluline märkida, et kuigi Iisraeli ja USA koostöö on aidanud tõrjuda paljusid rünnakuid, on pidev konflikti eskaleerumine piirkonnas suurendanud globaalset muret ja vajadust diplomaatiliste lahenduste järele. Võimudevaheline pinge ja relvastuskonkurents Lähis-Idas ei näita rahunemise märke, mistõttu rahvusvahelise kogukonna surve konflikti leevendamiseks ja püsivate lahenduste otsimiseks on üha kasvav.

Lisaks sõjalistele väljakutsetele seisab Iisrael silmitsi ka kodurindel turvalisuse küsimustega. Rünnakute sagenemine on suurendanud avalikkuse muret ja nõudmisi valitsuselt tõhusamate kaitsemeetmete ja poliitiliste lahenduste järele. See kõik toimub ajal, mil piirkondlikud suhted on eriti pinevad ja muutlikud, suurendades vajadust tugevate rahvusvaheliste sidemete ja strateegiate järele, mis aitaksid säilitada stabiilsust ja rahu.

Seega, kuigi Iisrael jätkab oma kaitsevõime tugevdamist ja uuendamist, nagu näha nende hiljutistest palvetest USA-le täiendava relvastuse ja toetuse saamiseks, on selge, et piirkondlikud julgeolekuprobleemid nõuavad laiemaid lahendusi, mis hõlmavad nii sõjalisi, diplomaatilisi kui ka strateegilisi aspekte.

Steven Alber profile image
Autor Steven Alber

Liitu uudiskirjaga

Ole osa kogukonnast, mis väärtustab tõde, teadmisi ja tulevikku vaatavat meediat!

Success! Now Check Your Email

To complete Subscribe, click the confirmation link in your inbox. If it doesn’t arrive within 3 minutes, check your spam folder.

Ok, Thanks

Read More