Rahvusvaheline Kriminaalkohus taotleb vahistamismäärusi Iisraeli peaminister Benjamin Netanyahule ja Hamasi juhtidele
Rahvusvahelise Kriminaalkohtu peaprokurör Karim A.A. Khan teatas esmaspäeval, et esitab taotlused vahistamismääruste saamiseks Rahvusvahelises Kriminaalkohtus (ICC) Iisraeli peaminister Benjamin Netanyahule ja Iisraeli kaitseministrile Yoav Gallantile, lisaks kolmele kõrgele Hamasi juhile. Hamasi juhtidest nimetas Khan organisatsiooni poliitilise juhi Ismail Haniyeh, sõjalise juhi Gaza sektoris Yahya Sinwari ja sõjalise tiiva üldjuhi
Rahvusvahelise Kriminaalkohtu peaprokurör Karim A.A. Khan teatas esmaspäeval, et esitab taotlused vahistamismääruste saamiseks Rahvusvahelises Kriminaalkohtus (ICC) Iisraeli peaminister Benjamin Netanyahule ja Iisraeli kaitseministrile Yoav Gallantile, lisaks kolmele kõrgele Hamasi juhile. Hamasi juhtidest nimetas Khan organisatsiooni poliitilise juhi Ismail Haniyeh, sõjalise juhi Gaza sektoris Yahya Sinwari ja sõjalise tiiva üldjuhi Mohammed Diab Ibrahim Al-Masri.
Vahistamistaotlusi hakkavad läbi vaatama ICC kohtunikud, kes otsustavad, kas vahistamismääruste väljastamiseks on piisavalt alust, arvestades Iisraeli jätkuvat sõda Hamasiga Gazas.
Mis on ICC?
Rahvusvaheline Kriminaalkohus (ICC) on Haagi, Hollandis asuv rahvusvaheline tribunal ja valitsustevaheline organisatsioon. ICC uurib isikuid, keda süüdistatakse kõige tõsisemates kuritegudes, mis puudutavad maailma kogukonda: genotsiid, sõjakuriteod, inimsusevastased kuriteod ja agressioonikuriteod. Vajadusel süüdistab kohus ka väidetavaid rikkujaid. See on maailma esimene alaline rahvusvaheline kriminaalkohus.
Kuna Iisrael ei ole ICC osalisriik, ei alustata Netanyahu ja Gallanti suhtes viivitamatult menetlust isegi siis, kui vahistamismäärused väljastatakse. Siiski võib see samm veelgi isoleerida Iisraeli ja raskendada Iisraeli juhtide rahvusvahelist reisimist.
Kuidas on reageerinud teised riigid?
USA president Joe Biden on ICC sammu hukka mõistnud, öeldes: "Mis iganes see prokurör võib väita, ei ole mingit võrdväärsust - mitte ühtegi - Iisraeli ja Hamasi vahel. Me seisame alati Iisraeli kõrval, kaitstes tema julgeolekut."
Itaalia välisminister teatas, et võrrelda Iisraeli ja Hamasi on "vastuvõetamatu" ja "absurdne". Itaalia peaminister Antonio Tajani ütles: "On täiesti vastuvõetamatu, et Hamasi ja Iisraeli pannakse samale tasemele – terroristliku rühmituse juhid, kes alustasid sõda Gazas süütute kodanike tapmisega, ja demokraatlikult valitud Iisraeli valitsuse juhid."
Prantsusmaa teatas esmaspäeva hilisõhtul, et toetab vahistamismääruseid. Välisministeerium ütles oma avalduses: "Prantsusmaa toetab Rahvusvahelist Kriminaalkohut, selle sõltumatust ja võitlust karistamatuse vastu kõigis olukordades."
Hiina avaldas lootust, et ICC säilitab oma "objektiivse" positsiooni. Välisministeeriumi pressiesindaja Wang Wenbin kutsus üles peatama "Palestiina rahva kollektiivse karistamise", kuid märkis ka: "Loodame, et ICC säilitab oma objektiivse ja erapooletu positsiooni ning kasutab oma volitusi vastavalt seadusele."
Rahvusvaheline kogukond on jagunenud selle üle, kas ICC sammul on positiivne või negatiivne mõju. Ühelt poolt nähakse seda kui õigusemõistmise vahendit sõjakuritegude toimepanijate suhtes, teiselt poolt tekitab see küsimusi rahvusvaheliste suhete ja diplomaatiliste sidemete keerukuse kohta, eriti kui tegemist on konfliktsete osapooltega nagu Iisrael ja Hamas.