Sularaha ajastu lõpp hõljub horisondil: SWIFT käivitab keskpankade digitaalvaluutade platvormi 1-2 aasta jooksul
SWIFT, maailma üks peamisi pangandussõnumite võrgustikke, plaanib järgmise ühe kuni kahe aasta jooksul välja töötada uue platvormi, mis ühendab arendusjärgus olevad keskpankade digitaalrahad (CBDCd) olemasoleva finantssüsteemiga, nagu ettevõte hiljuti Reutersile teatas. See samm on eriti oluline arvestades SWIFTi keskset rolli globaalses panganduses ja võib saada keskpankade digitaalraha ökosüsteemi jaoks üheks
SWIFT, maailma üks peamisi pangandussõnumite võrgustikke, plaanib järgmise ühe kuni kahe aasta jooksul välja töötada uue platvormi, mis ühendab arendusjärgus olevad keskpankade digitaalrahad (CBDCd) olemasoleva finantssüsteemiga, nagu ettevõte hiljuti Reutersile teatas. See samm on eriti oluline arvestades SWIFTi keskset rolli globaalses panganduses ja võib saada keskpankade digitaalraha ökosüsteemi jaoks üheks olulisemaks arenguks.
Praegu uurib umbes 90% maailma keskpankadest oma digitaalsete valuutade loomise võimalusi, soovimata maha jääda bitcoini ja teiste krüptorahade kiirest arengust. Kuid nad seisavad silmitsi keerukate tehnoloogiliste väljakutsetega. SWIFTi innovatsioonijuht Nick Kerigan märkis, et ettevõtte viimane katse, mis kestis kuus kuud ja hõlmas 38 liikmest koosnevat rühma, sealhulgas keskpanku, kommertspanku ja arveldusplatvorme, oli seni üks suurimaid globaalseid koostööprojekte CBDCde ja “tokeniseeritud” varade valdkonnas.
Katse keskendus erinevate riikide CBDCde ühilduvuse tagamisele isegi juhul, kui need on loodud erinevatele tehnoloogilistele alustele ehk “protokollidele”, vähendades sellega maksesüsteemi killustumise ohtu. Tulemused näitasid, et CBDCsid saab kasutada ka keerukates kaubandus- ja välisvaluutatehingutes ning potentsiaalselt automatiseerida, et kiirendada ja vähendada protsesside kulusid. Kerigan rõhutas, et katsetulemused, mis tõestasid ka pankade olemasoleva infrastruktuuri kasutamise võimalust, olid osalejate poolt laialdaselt tunnustatud ja andsid SWIFTile ajakava, mille alusel edasi töötada.
SWIFTi peamine eelis on selle olemasolev võrgustik, mis on juba kasutatav enam kui 200 riigis ja ühendab rohkem kui 11 500 panka ja fondi, mis kasutavad seda igapäevaselt triljonite dollarite saatmiseks. Lisaks CBDCde arengule osutas Kerigan Bostoni Konsultatsioonigrupi (BCG) prognoosile, et 2030. aastaks võidakse umbes 16 triljoni dollari väärtuses varasid “tokeniseerida” - protsess, mille käigus muudetakse varad nagu aktsiad ja võlakirjad digitaalseteks žetoonideks, mida saab reaalajas väljastada ja kaubelda.
Kui SWIFT suudab integreerida mitmesuguseid võrke oma süsteemi, muutub see tööstuse jaoks palju skaleeritavamaks valikuks. Kerigani sõnul vaadatakse praegu toote väljatöötamise ajakava 12–24 kuu perspektiivis, liikudes eksperimentaalsest faasist reaalsuse suunas. Ehkki ajakava võib muutuda, kui suurte majanduste CBDCde käivitamine viibib, oleks selle valmimine oluliseks tõukeks SWIFTi püsiva domineerimise säilitamiseks pankadevahelises võrgustikus.