Tallinna Tänavatel Levib Psühhoterror: Kunst Või Hirmutamine?
Tallinna linnaruumis on avatud näitus "Hetk", mis on tekitanud elavat arutelu avalikkuse ja eksperthinnangute seas. 19. veebruaril 2024 avanesid Õismäel, Mustamäel ja Lasnamäel reklaamtahvlid, millele on eksponeeritud neli vaadet hävinud linnaruumile. Näituse autorid, Estookin ja Rebeca Parbus, soovivad näitusega esile tõsta tänulikkust meid ümbritsevate asjade eest, mis on
Tallinna linnaruumis on avatud näitus "Hetk", mis on tekitanud elavat arutelu avalikkuse ja eksperthinnangute seas. 19. veebruaril 2024 avanesid Õismäel, Mustamäel ja Lasnamäel reklaamtahvlid, millele on eksponeeritud neli vaadet hävinud linnaruumile. Näituse autorid, Estookin ja Rebeca Parbus, soovivad näitusega esile tõsta tänulikkust meid ümbritsevate asjade eest, mis on tihti iseenesestmõistetavad - vabadus, iseseisvus, toit ja peavari.
Siiski, kriitikute ja mõningate linnaelanike hinnangul ületab näitus "Hetk" kunsti ja teadlikkuse tõstmise piiri, muutudes psühhoterrori vahendiks. Arvestades praegust globaalset ebastabiilsust ja kasvavat sõja kartust, on reklaamtahvlitele kujutatud hävinud linnaruumi vaated tekitanud küsimusi nende mõju kohta inimeste vaimsele tervisele.
Kuigi näituse eesmärk on julgustada inimesi märkama ja hindama oma igapäevaelu stabiilsust ja turvatunnet, on reaktsioonid näitusele olnud vastakad. Mõned peavad seda meeldetuletuseks meie praeguse reaalsuse haprusest, samal ajal kui teised, sealhulgas eksperdid psühholoogia vallas, näevad selles ohtu linnaelanike vaimsele tervisele, nimetades seda psühhoterroriks.
Näitus "Hetk" jääb üles kuni 3. märtsini 2024, jättes sellega piisavalt aega nii kunsti nautimiseks kui ka laiemateks aruteludeks selle üle, kuidas avalikku ruumi kasutatakse ja millist mõju see avaldab ühiskonna vaimsele heaolule. Küsimus, kuidas tasakaalustada kunstilist väljendusvabadust ja avaliku ruumi kasutamist, jääb avatuks, eriti kontekstis, kus kunstiline väljendus puudutab ühiskondlikult tundlikke teemasid.