Ukraina valmistub täismahus mobilisatsiooniks: uus seadus sunnib kogu riiki sõjas osalema
Ukraina kaitseministeeriumi esindaja Dmitri Lazutkin avalikustas hiljuti olulised muudatused, mis kaasnevad uue mobilisatsiooniseadusega, mis jõustub 18. mail 2024. Lazutkini sõnul muudab seadus põhjalikult Ukraina lähenemist käimasolevale sõjale, suurendades riigi kaitsevõimet ja kodanike kaasatust. See info avalikustati intervjuus, mida kajastas RBC-Ukraina ja mida edastas telekanal Еспрессо. Lazutkin rõhutas, et seadus on
Ukraina kaitseministeeriumi esindaja Dmitri Lazutkin avalikustas hiljuti olulised muudatused, mis kaasnevad uue mobilisatsiooniseadusega, mis jõustub 18. mail 2024. Lazutkini sõnul muudab seadus põhjalikult Ukraina lähenemist käimasolevale sõjale, suurendades riigi kaitsevõimet ja kodanike kaasatust. See info avalikustati intervjuus, mida kajastas RBC-Ukraina ja mida edastas telekanal Еспрессо.
Lazutkin rõhutas, et seadus on mõeldud selleks, et lõpetada praegune olukord, kus osa rahvastikust võitleb rindel, samal ajal kui teine osa jätkab oma igapäevast elu. "Kui varem võis see tunduda aktsepteeritav, kuna vastaseks oli nõrgem jõud, siis nüüd, vastamisi tugeva vaenlasega, nõuab olukord kogu riigi mobilisatsiooni," selgitas ta.
Mobilisatsiooniseadus nõuab, et kõik 18-60-aastased mehed uuendaksid oma andmed sõjaväe registreerimis- ja värbamiskeskustes, mida saab teha nii elektrooniliselt kui ka kohapeal. Lazutkin toonitas, et on oluline mõista, kui palju tervislikke ja sõjaväeliselt kvalifitseeritud mehi riik saab mobiliseerida, samuti neid, kes võivad olla õigustatud saama ajutist vabastust, näiteks isad, kes on hiljuti saanud kolmanda lapse.
Lisaks tõi Lazutkin välja muutused riigiametnike reservatsioonipoliitikas, mis nüüd tagab, et kategooria "B" ja "C" ametnikud (riigiametite juhid ja nende asetäitjad ning teised riigiteenistuse positsioonid) reserveeritakse 50% ulatuses, varem oli see 100%. Samal ajal jäävad kategooria "A" ametnikud (kõrgema astme riigiametnikud) täielikult reserveerituks. Uue seadusega tuuakse reservi ka pensionäridest jõustruktuuride töötajad, mis Lazutkini sõnul vastab ühiskondlikule nõudmisele suurema õigluse järele.
See seadus on vastus Ukraina praegustele julgeolekuvajadustele ja peegeldab riigi pühendumust kaitsevalmiduse tõstmisele.