WHO pandeemialeping Ameerika jaoks täiesti vastuvõetamatu
Viimastel päevadel on Washington Times avaldanud artikli, kus käsitletakse WHO pandeemialepingu mõju Ameerika Ühendriikidele. Artiklis rõhutatakse, et pandeemialeping, mille eesmärk on tugevdada ülemaailmset valmisolekut ja reageerimisvõimekust tulevastele pandeemiatele, on Ameerika jaoks täiesti vastuvõetamatu. Lepingu kriitikud väidavad, et see võib ohustada riikide suveräänsust, sundides neid järgima WHO direktiive, mis võiksid piirata
Viimastel päevadel on Washington Times avaldanud artikli, kus käsitletakse WHO pandeemialepingu mõju Ameerika Ühendriikidele. Artiklis rõhutatakse, et pandeemialeping, mille eesmärk on tugevdada ülemaailmset valmisolekut ja reageerimisvõimekust tulevastele pandeemiatele, on Ameerika jaoks täiesti vastuvõetamatu.
Lepingu kriitikud väidavad, et see võib ohustada riikide suveräänsust, sundides neid järgima WHO direktiive, mis võiksid piirata riikide õigust ise otsustada rahvatervise meetmete üle. Arvatakse, et lepinguga antakse WHO-le liiga suur võim, mis võib viia olukorrani, kus rahvusvahelised reeglid hakkavad domineerima riiklike seaduste üle.
Leping sisaldab sätteid andmete ja genoomijärjestuste jagamise kohta, samuti võimalike vaktsiinide ja ravimite arendamist käsitlevaid reegleid. Siiski on paljud kõrge sissetulekuga riigid, sealhulgas USA, EL ja Kanada, väljendanud rahulolematust teatud sätete osas, mis puudutavad intellektuaalomandi õiguste loobumist ja rahastamise küsimusi.
Läbirääkimised lepingu üle on olnud keerulised ja täis erimeelsusi. Poliitiline tahe on vähenenud ja mälestused COVID-19 pandeemiast on tuhmumas, mis teeb raskemaks kokkuleppele jõudmise. Samuti on USA valitsuse esindajad märkinud, et lepingu rakendamine võib osutuda keeruliseks ja nõuda olulisi kohandusi.
WHO pandeemialeping on globaalse tervishoiu turvalisuse seisukohalt oluline algatus, kuid selle vastuvõtmine on täis keerulisi läbirääkimisi ja poliitilisi väljakutseid. USA seisukohalt on leping praegusel kujul vastuvõetamatu, kuna see võib piirata riiklikku suveräänsust ja tekitada märkimisväärseid õiguslikke ning praktilisi probleeme.
Edasised arutelud ja kohandused on vajalikud, et leping saaks laialdase toetuse ja oleks tõhus tulevaste pandeemiate ennetamisel ja nendeks valmistumisel.
Allikad: