Vägivald, pisargaas ja veekahurid Brüsseli südames: Põllumeeste protest lõhestab Euroopa Liidu
Brüsseli südames puhkenud põllumeeste meeleavaldus tõi kaasa pisargaasi ja veekahurite kasutamise, kui politsei üritas ohjeldada vägivaldseks muutunud protesti. Traktorite rivi, mis blokeeris teid Euroopa Liidu pealinnas, andis tunnistust põllumajandustootjate kasvavast meeleheitest vastuseks neid puudutavatele poliitikatele. 26. märtsi varahommikul saabus Brüsselisse umbes 250 traktoriga kogunenud põllumeeste rühm, et avaldada meelt poliitikate
Brüsseli südames puhkenud põllumeeste meeleavaldus tõi kaasa pisargaasi ja veekahurite kasutamise, kui politsei üritas ohjeldada vägivaldseks muutunud protesti. Traktorite rivi, mis blokeeris teid Euroopa Liidu pealinnas, andis tunnistust põllumajandustootjate kasvavast meeleheitest vastuseks neid puudutavatele poliitikatele.
26. märtsi varahommikul saabus Brüsselisse umbes 250 traktoriga kogunenud põllumeeste rühm, et avaldada meelt poliitikate vastu, mis nende sõnul kahjustavad nende äri. Luxembourg'i väljakul Euroopa Parlamendi ees moodustatud traktorite rõngas ümbritses lõkkeid, mille ümber põllumeeste seltskond kogunes, samal ajal kui Bee Gees'i "Stayin' Alive" kõlas valjuhäälditest.
Demonstratsioon tõi kaasa mitmete juurdepääsuteede blokeerimise Euroopa institutsioonide ümbruses, seiskades liikluse Rue de la Loi'l, mis on üks Brüsseli tihedama liiklusega tänavaid. Põllumeeste protestid Euroopa Liidu bürokraatia, globaalsete kaubanduslepingute ja bloki Ühise Põllumajanduspoliitika (CAP) uute rohelistele nõuetele vastu on kestnud juba kuid.
Kuigi tegemist oli varasematest väiksema meeleavaldusega, ei jäänud see rahutuselt neile alla. Põllumehed viskasid politseinikele mune, süütasid põhu- ja rehvihunnikuid, tuututasid traktorite sarvi ja lasid ilutulestikurakette.
Päeva edenedes pinged kasvasid. Meeleavaldajad süütasid tule Schumani metroojaama sissepääsu juures, visates prahti treppidest alla. Politsei kasutas rahva hajutamiseks ja tulede kustutamiseks veekahureid ja pisargaasi.
Politsei teatas teisipäeval, et üks isik vahistati "turvajõududele Molotovi kokteile viskamise eest" ja et "mitmesuguseid esemeid visati tuletõrjele ja õiguskaitseametnikele". Lisaks pandi mitmel pool põlema olulises koguses autorehve ja õlgi.
Belgia siseminister Annelies Verlinden mõistis teisipäevased rahutused hukka, öeldes, et "vägivald, süütamine ja hävitustöö" on "vastuvõetamatu". Ta kutsus üles tegema kõik endast oleneva, et süüdlased võimalikult kiiresti tuvastada. See annaks kohtule võimaluse saata süüdlastele selge sõnum.
Teisipäevane meeleavaldus, kuhu kuulusid ka Noorte Põllumeeste Föderatsiooni (FJA) ja vasakpoolse Põllumeeste ja Loomakasvatajate Ühenduste Föderatsiooni (FUGEA) liikmed, on kolmas, mis toimub Brüsselis ainuüksi sel aastal. Veebruarikuu protestil tungisid põllumehed läbi politsei barrikaadid, politsei vastas neile veekahuritega.
Põllumehed nõuavad õiglasi hindu põllumajandustoodetele, vabakaubanduslepingute lõpetamist ja Ühise Põllumajanduspoliitika (CAP) reformi. Kuigi põllumehed tunnistavad, et alates protestide algusest on tehtud teatud edusamme, ei peeta neid piisavaks. "Mul on tunne, et nad ei kuula," ütles Leonardo van den Berg, Euroopa Koordinatsiooni Via Campesina (ECVC) juhatuse liige. Ta tõi välja, et hinnajälgimise alustamine põllumajandustoodangu ja nende toodete marginaalide osas on samm õiges suunas, kuid põllumehed soovivad, et kehtestataks ka seadusandlus, mis keelab toodete müügi alla tootmiskulude.
Samal ajal kui põllumehed väljendasid oma nõudmisi ja frustratsiooni, kohtusid ELi põllumajandusministrid, et arutada põllumajandustootjate raskuste ja põllumajandusturu pingete üle. Belgia põllumajandusminister David Clarinval nimetas päevakorda "mahukaks", kuid väljendas lootust, et see annab põllumeestele konkreetseid vastuseid. "Enne Euroopa valimisi on eesmärk tagada meie põllumajanduse konkurentsivõime ja toidusõltumatus Euroopa tasandil, samal ajal tagades põllumajandustootjatele õiglase tasu," sõnas Clarinval.
Enne ministeeriumi kohtumist andsid asetäitjad, välja arvatud Saksamaa, heakskiidu Komisjoni ettepanekule lõdvendada rohelisi nõudeid, mis on seotud ELi põllumajandustoetustega. Euroopa Parlamendi saadikud võtavad nüüd ettepaneku arutlusele, lootuses selle aprilli lõpuks täiskogu istungil heaks kiita.
Mitmed keskkonna- ja tarbijakaitseorganisatsioonid on siiski hakanud küsima protsessi õigusliku kehtivuse üle, mis käsitleb bloki põllumajandustoetuste ümberkorraldamist, mis "täielikult eirab ELi otsustusprotsessi kindlaksmääratud demokraatlikke põhimõtteid", nagu märgiti esmaspäeval Komisjoni presidendile Ursula von der Leyenile saadetud kirjas.
See meeleavaldus ja sellele järgnenud sündmused toovad esile sügava lõhe põllumajandustootjate ja Euroopa Liidu poliitikakujundajate vahel. Ehkki on selge, et mõningaid samme on astutud põllumajandustootjate murede lahendamiseks, jääb üle vaadata, kas need meetmed suudavad leevendada põllumajanduskogukonna laiemaid probleeme ja pingeid.