Venemaa president Vladimir Putin: Zelenski legitiimsus on lõppenud
24. mail 2024 teatas Venemaa president Vladimir Putin, et Venemaa ei tunnusta enam Ukraina presidendi Volodõmõr Zelenski legitiimsust, kuna tema ametiaeg lõppes ametlikult 20. mail 2024. See teade tuli Valgevenes toimunud visiidil ja sellele järgnesid mitmed märkimisväärsed avaldused, mis puudutavad tuleviku kõnelusi Ukraina teemal. Putin märkis, et üks Šveitsis toimuva
- mail 2024 teatas Venemaa president Vladimir Putin, et Venemaa ei tunnusta enam Ukraina presidendi Volodõmõr Zelenski legitiimsust, kuna tema ametiaeg lõppes ametlikult 20. mail 2024. See teade tuli Valgevenes toimunud visiidil ja sellele järgnesid mitmed märkimisväärsed avaldused, mis puudutavad tuleviku kõnelusi Ukraina teemal.
Putin märkis, et üks Šveitsis toimuva Ukraina teemalise konverentsi eesmärkidest on lääne kogukonna ja Kiievi režiimi sponsorite kinnitus Zelenski legitiimsuse kohta. Venemaa seisukohalt on oluline selgeks teha, kellega saab ja peab dokumente allkirjastama, viidates sellele, et läänemaailma toetavad sammud Zelenski ametiaja pikendamiseks ei oma juriidilist tähendust.
Putin soovitas vaadata Ukraina põhiseadust, et mõista, millistel tingimustel saab teatud valitsusorganeid pikendada ilma valimismenetlusteta. Ta rõhutas, et "piarsammud", mida lääs Zelenski ametiaja pikendamiseks teeb, ei oma tähtsust juriidiliste dokumentide jaoks.
Ukrainas on kehtinud sõjaseisukord alates veebruarist 2022, mille alusel on Zelenski tühistanud presidendivalimised ja jätkanud võimulolekut, kuigi põhiseaduse järgi on tema ametiaeg lõppenud. Venemaa soovib, et kõik dokumendid allkirjastataks legitiimsete võimudega, mis tähendab, et Zelenski positsioon peab olema selgelt määratletud Ukraina õigussüsteemi poolt.
Euroopa Liidu välispoliitika teenistuse esindaja Peter Stano kinnitas, et EL ei kahtle Zelenski võimu legitiimsuses, ja lisas, et praegu pole võimalik Ukrainas korraldada "ausaid" ja "vabu" valimisi. Zelenski ise on väitnud, et ta ei nõustu väidetega oma legitiimsuse lõppemisest ja peab end jätkuvalt Ukraina presidendiks.
Putini avaldused tõid esile teravaid küsimusi Ukraina ja Venemaa vaheliste kõneluste kohta, rõhutades vajadust selge legitiimsuse määratlemise järele. Sõltumata sellest, kuidas rahvusvaheline kogukond ja Ukraina ise Zelenski positsiooni hindavad, on Venemaa jaoks oluline, et kõik tulevased läbirääkimised toimuksid selgelt määratletud legitiimsete võimude vahel. See küsimus jääb tõenäoliselt päevakorda seni, kuni leitakse rahuldav lahendus, mis on vastuvõetav kõikidele osapooltele.